صدابردار

صدابردار و صدابرداری دو علم و مقوله جذاب و پر مخاطب هستند که اکثرا مورد توجه بسیار از افراد قرار میگیرند در این مطلب در خدمت شما هستیم با بررسی این مقوله .

صدابردار

صدابردار کیست 

شايد بهتر باشد قبل از شروع بحث در رابطه با امور فني و تجهيزات صدابرداري بپردازيم به مشخصات يك صدابردار مذهبي و تفاوت‌هاي آن با يك صدابردار عادي. اغلب صدابرداران عادي تمام تلاش خود را به كار مي‌بندند تا كاري خوشايند مشتري انجام دهند. در صدابرداري مذهبي جايي برای مشتري وجود ندارد. صدابرداري مذهبي چيزي فراتر از يك هنر است. يك صدابردار مذهبي پيش از آنكه صدابردار باشد بايد خادمي صديق و امانت دار باشد. امانتي كه نسل به نسل با سختي و خون دل‌ خوردن‌ها به دست مارسيده و وظيفه‌اي گران بر دوش ما نهاده است. اين امانت، چيزي جز حفظ اصالت و رسالت مجالس روضه نيست…

شخصی که در یک هیئت مسئولیت سیستم صوت را بر عهده می‌گیرد تمام تمرکز حواس خود را باید بر بدست آوردن صدایی مطلوب بنماید. صدای بی نقص صدایی است که تمام حواس مستمع را به سوی مداح و مطلبش، هدایت کند نه آنکه خود موجب خستگی و از بین رفتن تمرکز مستمعین گردد.

يك صدابردار با تجربه بايد به مجموعه‌اي دقيق و حساب شده از دلايل و نكات مثبت براي توجيه تصميمات معيني كه اتخاذ مي‌كند دست يابد. هنگامي تجربه‌ي اينكه احتمالا چه چيزي صحيح تر است را به دست آورديد مي‌توانيد به آن حكم كنيد و از آن به عنوان يك دليل استفاده كنيد. برخي صدابرداران بسيار خود رأي تر از بقيه هستند و كمتر مايلند به ایده‌هاي دیگران گوش دهند. اين صدابردارن شايد افرادي با استعداد و ماهر باشند، اما هنر خود را آنقدر خوب درك نكرده‌اند كه بتوانند براي ديگران آن را توضيح دهند. از سوي ديگر برخي صدابردان بسيار كار آزموده اين خود رأي بودن را صحيح مي‌دانند. اما هميشه مشكل زماني پيش مي‌آيد كه خود رأي بودن يك صدابردار با دانش و تجربه‌ي كافي همراه نباشد.

تجربه در صدابرداری 

يك صدابردار با تجربه اهميت توجه به ايده‌هاي ديگران را مي‌داند. حتي اگر آنها غير معمول و اشتباه باشند. براي مداح و ديگر برگزار كنندگان مجالس اين مهم است كه شما به نظر آنها احترام گذاشته‌ايد. اغلب آن‌ها به اندازه‌ي يك صدابردار با تجربه نيستند. رمز موفقيت شما اين است كه شما خيلي زيركانه و سريع ايده‌هاي خوب و بد را از هم تفكيك كنيد بدون آنكه احساسات ديگران را جريحه دار كرده باشيد. باید توجه داشت مداح و مستمعين معمولا با همه‌ي امكانات و كاركرد تجهيزات آشنا نيستند. اما اين بدان معني نيست كه آنها ندادند كه چه چيزي را دوست دارند. آن‌ها فقط نمي‌دانند كه چگونه مي‌توان به آن دست پيدا كرد.

اما اين نكته را نيز نبايد از نظر دور نگه داشت كه با توجه به امكانات محدود و وضعيت آكوستيك اغلب هيئت‌ها، ممكن است فرآيند ميكس و پخش صدا آنگونه كه شما ميل داريد پيش نرود.  يك صدابردار ماهر و كار‌آزموده تا حدود زيادي مي‌توانداين نواقص و كاستي‌ها را با دانش و تجربه‌ي خود پوشش دهد.     گاهي ممكن است شرايط كمي پيچيده و دشوار شود. به شكلي كه با آنكه شما تمام تجربه و دانش خود را به كار مي‌بنديد باز هم صدا شما را راضي نميكند. در چنين مواردي اولين نكته توکل به خداوند و توسل به اهل بیت است. با توکل، خونسردی خود را حفظ کنید. هميشه استعداد و نبوغ مي‌تواند به وسيله‌ي استرس پوشيده شود! خوب گوش کنید و هر تغییری که به ذهنتان رسید را اعمال نکنید، باز هم خوب گوش كنيد و تك تك پارامترهاي صدايي كه به آن نياز داريد و امكانات سيستم صوتي كه در اختيار داريد را در ذهن بررسي كنيد. استفاده از تجربه‌ي ديگران و گوش دادن به كارهايي‌كه ديگران آماده مي‌كنند مي‌تواند به تشخيص و قدرت تصميم گيري شما كمك بسزايي بكند.

دقت و تمرکز در صدابرداری

هر گاه صدايي را مي‌شنويد با دقت به هر اتفاقي كه در ميكس آن افتاده است دقت نماييد. ولوم صداها، ميزان زير و بمي آن (اكولايزر)، نوع و مقدار افكتي كه در آن بكار رفته است. و يا حتي قرار گرفتن باندها در يك مجلس. و از خود بپرسيد چرا صدابردار به اين نحو عمل كرده است. چرا بلندي صدا و ميزان زير و يا بمي به اين گونه است؟ آن‌ها چگونه فكر كرده‌اند؟

آيا اين صدا و افكت با اين سبك و اين فضا هماهنگي دارد؟ آيا من اين صدا را مي‌پسندم؟ آيا من اينگونه عمل مي‌كردم؟ البته بهتر است جواب اين سوالات را در نزد خود نگاه داريد و يا در يك دفترچه كوچك يادداشت كنيد. فايده‌ي اين كار اين است كه بعد مدتي به چشم اندازي باور نكردني از كاري كه ديگران روي صدا انجام مي‌دهند دست مي‌يابيد. و خواهيد دانست كه علايق و سلايق شما چگونه است. قدرت تشخيص شما به شكل چشم‌گيري افزايش مي‌بايد و هر بار كه مشغول ميكس مي‌شويد دقيقا مي‌دانيد كه چيزي مي‌خواهيد و اگر كسي مخالف باشد، شما تجربه و اطمينان لازم براي آنكه به آن‌ها اثبات كنيد چيزي كه شما فكر مي‌كنيد و انجام مي‌دهيد درست است را خواهيد داشت.

و اما نكته‌اي مهم… هميشه در نظر داشته باشيم حضور ما در يك مجلس تنها به عنوان يك خادم است و چيزي بيشتر از ديگران نداريم! ما بايد بيش از آنكه به امور فني و دانش صدابرداري بپردازيم ابتدا بايد به محكم كردن پايه‌هاي اخلاص در فكر و عملمان بپردازيم و اين چه بسا بسيار سخت‌تر از فراگيري پيچيده‌ترين تكنيك‌هاي صدابرداري است

دیدگاه شما
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.